BC846BMTF

电气特性 Features
| Type: | NPN |
| Pin Count: | 3 |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 65 V |
| Maximum DC Collector Current: | 0.1 A |
| Minimum DC Current Gain: | 200@2mA@5V |
| Maximum Operating Frequency: | 300(Typ) MHz |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 0.25@0.5mA@10mA|0.6@5mA@100mA V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 80 V |
| Operating Temperature: | -65 to 150 ℃ |
| Maximum Power Dissipation: | 310 mW |
| Mounting: | Surface Mount |
| Rad Hard: | No |
BC847QASX
电气特性 Features
| Type: | NPN |
| Pin Count: | 6 |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 45 V |
| Maximum DC Collector Current: | 0.1 A |
| Minimum DC Current Gain: | 200@2mA@5V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 0.1@0.5mA@10mA|0.3@5mA@100mA V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 50 V |
| Operating Temperature: | -55 to 150 ℃ |
| Maximum Power Dissipation: | 350 mW |
| Mounting: | Surface Mount |
| Rad Hard: | No |
BC327BU

电气特性 Features
| Type: | PNP |
| Pin Count: | 3 |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 45 V |
| Maximum DC Collector Current: | 0.8 A |
| Maximum Operating Frequency: | 100(Typ) MHz |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 0.7@50mA@500mA V |
| Operating Temperature: | -55 to 150 ℃ |
| Maximum Power Dissipation: | 625 mW |
| Mounting: | Through Hole |
| Rad Hard: | No |
2SD1623T-TD-E
电气特性 Features
| Type: | NPN |
| Pin Count: | 4 |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 50 V |
| Maximum DC Collector Current: | 2 A |
| Minimum DC Current Gain: | 200@100mA@2V |
| Maximum Operating Frequency: | 150(Typ) MHz |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 0.4@50mA@1A V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 60 V |
| Operating Temperature: | -55 to 150 ℃ |
| Maximum Power Dissipation: | 500 mW |
| Mounting: | Surface Mount |
| Rad Hard: | No |
BC857C E6327

电气特性 Features
| Type: | PNP |
| Pin Count: | 3 |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 45 V |
| Maximum DC Collector Current: | 0.1 A |
| Minimum DC Current Gain: | 420@2mA@5V |
| Maximum Operating Frequency: | 250(Typ) MHz |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 0.3@0.5mA@10mA|0.65@5mA@100mA V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 50 V |
| Operating Temperature: | -65 to 150 ℃ |
| Maximum Power Dissipation: | 330 mW |
| Mounting: | Surface Mount |
2SC4488S-AN
电气特性 Features
| Type: | NPN |
| Pin Count: | 3 |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 100 V |
| Maximum DC Collector Current: | 1 A |
| Minimum DC Current Gain: | 140@100mA@5V |
| Maximum Operating Frequency: | 120(Typ) MHz |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 0.4@40mA@400mA V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 120 V |
| Operating Temperature: | -55 to 150 ℃ |
| Maximum Power Dissipation: | 1000 mW |
| Mounting: | Through Hole |
| Rad Hard: | No |
BC337-40ZL1G

电气特性 Features
| Type: | NPN |
| Pin Count: | 3 |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 45 V |
| Maximum DC Collector Current: | 0.8 A |
| Minimum DC Current Gain: | 250@100mA@1V|60@300mA@1V |
| Maximum Operating Frequency: | 210(Typ) MHz |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 0.7@50mA@500mA V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 50 V |
| Operating Temperature: | -55 to 150 ℃ |
| Maximum Power Dissipation: | 625 mW |
| Mounting: | Through Hole |
| Rad Hard: | No |
BC549BTA

电气特性 Features
| Type: | NPN |
| Pin Count: | 3 |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 30 V |
| Maximum DC Collector Current: | 0.1 A |
| Minimum DC Current Gain: | 200@2mA@5V |
| Maximum Operating Frequency: | 300(Typ) MHz |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 0.25@0.5mA@10mA|0.6@5mA@100mA V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 30 V |
| Operating Temperature: | -65 to 150 ℃ |
| Maximum Power Dissipation: | 500 mW |
| Mounting: | Through Hole |
| Rad Hard: | No |
2N5551G

电气特性 Features
| Type: | NPN |
| Pin Count: | 3 |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 160 V |
| Maximum DC Collector Current: | 0.6 A |
| Minimum DC Current Gain: | 80@1mA@5V|80@10mA@5V|30@50mA@5V |
| Maximum Operating Frequency: | 300 MHz |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 0.15@1mA@10mA|0.2@5mA@50mA V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 180 V |
| Operating Temperature: | -55 to 150 ℃ |
| Maximum Power Dissipation: | 625 mW |
| Mounting: | Through Hole |
| Rad Hard: | No |
2SB1202S-TL-E

电气特性 Features
| Type: | PNP |
| Pin Count: | 3 |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 50 V |
| Maximum DC Collector Current: | 3 A |
| Minimum DC Current Gain: | 140@100mA@2V |
| Maximum Operating Frequency: | 150(Typ) MHz |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 0.7@100mA@2A V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 60 V |
| Operating Temperature: | -55 to 150 ℃ |
| Maximum Power Dissipation: | 1000 mW |
| Mounting: | Surface Mount |
| Rad Hard: | No |
2SA1708T-AN
电气特性 Features
| Type: | PNP |
| Pin Count: | 3 |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 100 V |
| Maximum DC Collector Current: | 1 A |
| Minimum DC Current Gain: | 200@100mA@5V |
| Maximum Operating Frequency: | 120(Typ) MHz |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 0.4@40mA@400mA V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 120 V |
| Operating Temperature: | -55 to 150 ℃ |
| Maximum Power Dissipation: | 1000 mW |
| Mounting: | Through Hole |
| Rad Hard: | No |
BC80740E6767

电气特性 Features
| Type: | PNP |
| Pin Count: | 3 |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 45 V |
| Maximum DC Collector Current: | 0.5 A |
| Minimum DC Current Gain: | 250@100mA@1V|40@500mA@1V |
| Maximum Operating Frequency: | 200(Typ) MHz |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 0.7@50mA@500mA V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 50 V |
| Operating Temperature: | -65 to 150 ℃ |
| Maximum Power Dissipation: | 330 mW |
| Mounting: | Surface Mount |
| Rad Hard: | No |
2PB710ASL,235

电气特性 Features
| Type: | PNP |
| Pin Count: | 3 |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 50 V |
| Maximum DC Collector Current: | 0.5 A |
| Minimum DC Current Gain: | 40@0.5A@10V|170@0.15A@10V |
| Maximum Operating Frequency: | 140(Min) MHz |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 0.6@30mA@300mA V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 60 V |
| Operating Temperature: | -55 to 150 ℃ |
| Maximum Power Dissipation: | 250 mW |
| Mounting: | Surface Mount |
| Rad Hard: | No |
BC559BTA

电气特性 Features
| Type: | PNP |
| Pin Count: | 3 |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 30 V |
| Maximum DC Collector Current: | 0.1 A |
| Minimum DC Current Gain: | 200@2mA@5V |
| Maximum Operating Frequency: | 150(Typ) MHz |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 0.3@0.5mA@10mA|0.65@5mA@100mA V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 30 V |
| Operating Temperature: | -65 to 150 ℃ |
| Maximum Power Dissipation: | 500 mW |
| Mounting: | Through Hole |
| Rad Hard: | No |
2SD1618T-TD-E

电气特性 Features
| Type: | NPN |
| Pin Count: | 4 |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 15 V |
| Maximum DC Collector Current: | 0.7 A |
| Minimum DC Current Gain: | 200@50mA@2V |
| Maximum Operating Frequency: | 250(Typ) MHz |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 0.025@0.5mA@5mA|0.08@10mA@100mA V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 20 V |
| Operating Temperature: | -55 to 150 ℃ |
| Maximum Power Dissipation: | 500 mW |
| Mounting: | Surface Mount |
| Rad Hard: | No |

更新于 2026-05-01