HSMS-286F-TR1G

电气特性 Features
| Configuration: | Dual Common Cathode |
| Type: | Schottky Diode |
| Maximum Reverse Voltage: | 4 V |
| Frequency Range: | UHF|SHF |
| Maximum Diode Capacitance: | 0.25(Typ) pF |
| Maximum Forward Voltage: | 0.35@1mA V |
| Typical Video Resistance: | 5 kOhm |
| Typical Voltage Sensitivity: | 25@5.8GHz mV/uW |
| Typical Tangential Sensitivity: | -55@5.8GHz dBm |
| Mounting: | Surface Mount |
| Rad Hard: | No |
1SS404
电气特性 Features
- 类型: 开关二极管
- Pd = 350mW
- Io = 150mA
- Vr = 75V
- Vf = 1.25V
- Ir = 1uA
- Trr = 4ns
- 内部电路图:

更多相似二极管产品参数说明表
RB550V-30
电气特性 Features
- 类型: 开关二极管
- Pd = 350mW
- Io = 150mA
- Vr = 75V
- Vf = 1.25V
- Ir = 1uA
- Trr = 4ns
- 内部电路图:

更多相似二极管产品参数说明表
SMS7621-517
电气特性 Features
| Configuration: | Dual Parallel |
| Type: | Schottky Diode |
| Maximum Reverse Voltage: | 2(Min) V |
| Frequency Range: | SHF |
| Maximum Diode Capacitance: | 0.25(Typ) pF |
| Maximum Forward Voltage: | 0.32@1mA V |
| Maximum Power Dissipation: | 75 mW |
| Mounting: | Surface Mount |
| Rad Hard: | No |
HSMS-286L-BLKG

电气特性 Features
| Configuration: | Triple Parallel |
| Type: | Schottky Diode |
| Maximum Reverse Voltage: | 4 V |
| Frequency Range: | UHF|SHF |
| Maximum Diode Capacitance: | 0.25(Typ) pF |
| Maximum Forward Voltage: | 0.35@1mA V |
| Typical Video Resistance: | 5 kOhm |
| Typical Voltage Sensitivity: | 25@5.8GHz mV/uW |
| Typical Tangential Sensitivity: | -55@5.8GHz dBm |
| Mounting: | Surface Mount |
| Rad Hard: | No |
RB491D

电气特性 Features
- 类型: 开关二极管
- Pd = 350mW
- Io = 150mA
- Vr = 75V
- Vf = 1.25V
- Ir = 1uA
- Trr = 4ns
- 内部电路图:

更多相似二极管产品参数说明表
HSMS-286F-BLKG

电气特性 Features
| Configuration: | Dual Common Cathode |
| Type: | Schottky Diode |
| Maximum Reverse Voltage: | 4 V |
| Frequency Range: | UHF|SHF |
| Maximum Diode Capacitance: | 0.25(Typ) pF |
| Maximum Forward Voltage: | 0.35@1mA V |
| Typical Video Resistance: | 5 kOhm |
| Typical Voltage Sensitivity: | 25@5.8GHz mV/uW |
| Typical Tangential Sensitivity: | -55@5.8GHz dBm |
| Mounting: | Surface Mount |
| Rad Hard: | No |
HSMS-286C-TR1G

电气特性 Features
| Configuration: | Dual Series |
| Type: | Schottky Diode |
| Maximum Reverse Voltage: | 4 V |
| Frequency Range: | UHF|SHF |
| Maximum Diode Capacitance: | 0.25(Typ) pF |
| Maximum Forward Voltage: | 0.35@1mA V |
| Typical Video Resistance: | 5 kOhm |
| Typical Voltage Sensitivity: | 25@5.8GHz mV/uW |
| Typical Tangential Sensitivity: | -55@5.8GHz dBm |
| Mounting: | Surface Mount |
| Rad Hard: | No |
SMS7621-060
电气特性 Features
| Configuration: | Single |
| Type: | Schottky Diode |
| Maximum Reverse Voltage: | 2 V |
| Frequency Range: | SHF|EHF |
| Maximum Diode Capacitance: | 0.18 pF |
| Maximum Forward Voltage: | 0.32@1mA V |
| Maximum Power Dissipation: | 75 mW |
| Mounting: | Surface Mount |
| Rad Hard: | No |
SMS7621-006LF

电气特性 Features
| Configuration: | Dual Series |
| Type: | Schottky Diode |
| Maximum Reverse Voltage: | 2(Min) V |
| Frequency Range: | SHF |
| Maximum Diode Capacitance: | 0.25(Typ) pF |
| Maximum Forward Voltage: | 0.32@1mA V |
| Maximum Power Dissipation: | 75 mW |
| Mounting: | Surface Mount |
| Rad Hard: | No |
SMS3940-026

电气特性 Features
| Configuration: | Octal Ring |
| Minimum Reverse Voltage: | 8 V |
| Frequency Range: | C |
| Maximum Forward Voltage: | 1.2@1mA V |
| Maximum IF Impedance: | 16@10mA Ohm |
| Mounting: | Surface Mount |
| Rad Hard: | No |
SMS7630-079LF
电气特性 Features
| Configuration: | Single |
| Type: | Schottky Diode |
| Maximum Reverse Voltage: | 1(Min) V |
| Frequency Range: | SHF |
| Maximum Diode Capacitance: | 0.3(Typ) pF |
| Maximum Forward Voltage: | 0.24@1mA V |
| Maximum Power Dissipation: | 75 mW |
| Typical Video Resistance: | 5 kOhm |
| Mounting: | Surface Mount |
| Rad Hard: | No |
RB717F
电气特性 Features
- 类型: 开关二极管
- Pd = 350mW
- Io = 150mA
- Vr = 75V
- Vf = 1.25V
- Ir = 1uA
- Trr = 4ns
- 内部电路图:

更多相似二极管产品参数说明表
BAT42WS
电气特性 Features
- 类型: 开关二极管
- Pd = 350mW
- Io = 150mA
- Vr = 75V
- Vf = 1.25V
- Ir = 1uA
- Trr = 4ns
- 内部电路图:

更多相似二极管产品参数说明表
BAS70W-04
电气特性 Features
- 类型: 开关二极管
- Pd = 350mW
- Io = 150mA
- Vr = 75V
- Vf = 1.25V
- Ir = 1uA
- Trr = 4ns
- 内部电路图:


更新于 2026-05-01