2N5655G

电气特性 Features
| Type: | NPN |
| Pin Count: | 3 |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 250 V |
| Maximum DC Collector Current: | 0.5 A |
| Minimum DC Current Gain: | 25@50mA@10V|30@100mA@10V|15@250mA@10V|5@500mA@10V |
| Maximum Operating Frequency: | 10(Min) MHz |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 1@10mA@100mA|2.5@25mA@250mA|10@100mA@500mA V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 275 V |
| Operating Temperature: | -65 to 150 ℃ |
| Maximum Power Dissipation: | 20000 mW |
| Mounting: | Through Hole |
| Rad Hard: | No |
2SD1816T-TL-H

电气特性 Features
| Type: | NPN |
| Pin Count: | 3 |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 100 V |
| Maximum DC Collector Current: | 4 A |
| Minimum DC Current Gain: | 200@0.5A@5V |
| Maximum Operating Frequency: | 180(Typ) MHz |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 0.4@0.2A@2A V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 120 V |
| Operating Temperature: | -55 to 150 ℃ |
| Maximum Power Dissipation: | 1000 mW |
| Mounting: | Surface Mount |
| Rad Hard: | No |
2N5401RLRAG

电气特性 Features
| Type: | PNP |
| Pin Count: | 3 |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 150 V |
| Maximum DC Collector Current: | 0.6 A |
| Minimum DC Current Gain: | 50@1mA@5V|60@10mA@5V|50@50mA@5V |
| Maximum Operating Frequency: | 300 MHz |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 0.2@1mA@10mA|0.5@5mA@50mA V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 160 V |
| Operating Temperature: | -55 to 150 ℃ |
| Maximum Power Dissipation: | 625 mW |
| Mounting: | Through Hole |
| Rad Hard: | No |
BC817,235

电气特性 Features
| Type: | NPN |
| Pin Count: | 3 |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 45 V |
| Maximum DC Collector Current: | 0.5 A |
| Minimum DC Current Gain: | 100@100mA@1V|40@500mA@1V |
| Maximum Operating Frequency: | 100(Min) MHz |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 0.7@50mA@500mA V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 50 V |
| Operating Temperature: | -65 to 150 ℃ |
| Maximum Power Dissipation: | 250 mW |
| Mounting: | Surface Mount |
| Rad Hard: | No |
BC557BTF

电气特性 Features
| Type: | PNP |
| Pin Count: | 3 |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 45 V |
| Maximum DC Collector Current: | 0.1 A |
| Minimum DC Current Gain: | 200@2mA@5V |
| Maximum Operating Frequency: | 150(Typ) MHz |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 0.3@0.5mA@10mA|0.65@5mA@100mA V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 50 V |
| Operating Temperature: | -65 to 150 ℃ |
| Maximum Power Dissipation: | 500 mW |
| Mounting: | Through Hole |
| Rad Hard: | No |
2SC5374A-TL-E
电气特性 Features
| Type: | NPN |
| Pin Count: | 3 |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 10 V |
| Maximum DC Collector Current: | 0.1 A |
| Minimum DC Current Gain: | 110@7mA@3V|100@30mA@3V |
| Maximum Operating Frequency: | 5200(Typ) MHz |
| Maximum Collector Base Voltage: | 20 V |
| Operating Temperature: | -55 to 150 ℃ |
| Maximum Power Dissipation: | 100 mW |
| Mounting: | Surface Mount |
| Rad Hard: | No |
2SB1216T-TL-E

电气特性 Features
| Type: | PNP |
| Pin Count: | 3 |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 100 V |
| Maximum DC Collector Current: | 4 A |
| Minimum DC Current Gain: | 200@0.5A@5V |
| Maximum Operating Frequency: | 180(Typ) MHz |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 0.5@0.2A@2A V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 120 V |
| Operating Temperature: | -55 to 150 ℃ |
| Maximum Power Dissipation: | 1000 mW |
| Mounting: | Surface Mount |
| Rad Hard: | No |
50A02MH-TL-E
电气特性 Features
| Type: | PNP |
| Pin Count: | 3 |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 50 V |
| Maximum DC Collector Current: | 0.5 A |
| Minimum DC Current Gain: | 200@10mA@2V |
| Maximum Operating Frequency: | 690(Typ) MHz |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 0.12@10mA@100mA V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 50 V |
| Operating Temperature: | -55 to 150 ℃ |
| Maximum Power Dissipation: | 600 mW |
| Mounting: | Surface Mount |
| Rad Hard: | No |
BC52-10PA,115
电气特性 Features
| Type: | PNP |
| Pin Count: | 3 |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 60 V |
| Maximum DC Collector Current: | 1 A |
| Minimum DC Current Gain: | 63@150mA@2V |
| Maximum Operating Frequency: | 145(Typ) MHz |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 0.5@50mA@500mA V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 60 V |
| Operating Temperature: | -55 to 150 ℃ |
| Maximum Power Dissipation: | 1650 mW |
| Mounting: | Surface Mount |
| Rad Hard: | No |
BC817K25E6327HTSA1

电气特性 Features
| Type: | NPN |
| Pin Count: | 3 |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 45 V |
| Maximum DC Collector Current: | 0.5 A |
| Minimum DC Current Gain: | 160@100mA@1V|40@500mA@1V |
| Maximum Operating Frequency: | 170(Typ) MHz |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 0.7@50mA@500mA V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 50 V |
| Operating Temperature: | -65 to 150 ℃ |
| Maximum Power Dissipation: | 500 mW |
| Mounting: | Surface Mount |
| Rad Hard: | No |
BC556ABU

电气特性 Features
| Type: | PNP |
| Pin Count: | 3 |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 65 V |
| Maximum DC Collector Current: | 0.1 A |
| Minimum DC Current Gain: | 110@2mA@5V |
| Maximum Operating Frequency: | 150(Typ) MHz |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 0.3@0.5mA@10mA|0.65@5mA@100mA V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 80 V |
| Operating Temperature: | -65 to 150 ℃ |
| Maximum Power Dissipation: | 500 mW |
| Mounting: | Through Hole |
| Rad Hard: | No |
2SA1707T-AN
电气特性 Features
| Type: | PNP |
| Pin Count: | 3 |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 50 V |
| Maximum DC Collector Current: | 3 A |
| Minimum DC Current Gain: | 200@100mA@2V |
| Maximum Operating Frequency: | 150(Typ) MHz |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 0.5@100mA@2A V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 60 V |
| Operating Temperature: | -55 to 150 ℃ |
| Maximum Power Dissipation: | 1000 mW |
| Mounting: | Through Hole |
| Rad Hard: | No |
2SA1552S-TL-E

电气特性 Features
| Type: | PNP |
| Pin Count: | 3 |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 160 V |
| Maximum DC Collector Current: | 1.5 A |
| Minimum DC Current Gain: | 140@100mA@5V |
| Maximum Operating Frequency: | 120(Typ) MHz |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 0.5@50mA@500mA V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 180 V |
| Operating Temperature: | -55 to 150 ℃ |
| Maximum Power Dissipation: | 1000 mW |
| Mounting: | Surface Mount |
| Rad Hard: | No |
2SA2125-TD-H
电气特性 Features
| Type: | PNP |
| Pin Count: | 4 |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 50 V |
| Maximum DC Collector Current: | 3 A |
| Minimum DC Current Gain: | 200@100mA@2V |
| Maximum Operating Frequency: | 390(Typ) MHz |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 0.23@50mA@1A|0.5@100mA@2A V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 50 V |
| Operating Temperature: | -55 to 150 ℃ |
| Maximum Power Dissipation: | 1300 mW |
| Mounting: | Surface Mount |
| Rad Hard: | No |
BC856BE6327

电气特性 Features
| Type: | PNP |
| Pin Count: | 3 |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 65 V |
| Maximum DC Collector Current: | 0.1 A |
| Minimum DC Current Gain: | 220@2mA@5V |
| Maximum Operating Frequency: | 250(Typ) MHz |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 0.3@0.5mA@10mA|0.65@5mA@100mA V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 80 V |
| Operating Temperature: | -65 to 150 ℃ |
| Maximum Power Dissipation: | 330 mW |
| Mounting: | Surface Mount |

更新于 2026-05-02