ULN2801A
电气特性 Features
| Configuration: | Octal Common Emitter |
| Type: | NPN |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 50 V |
| Peak DC Collector Current: | 0.5 A |
| Minimum DC Current Gain: | 1000@350mA@2V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 1.1@250uA@100mA|1.3@350uA@200mA|1.6@500uA@350mA V |
| Mounting: | Through Hole |
| Rad Hard: | No |
MMSTA14-7-F

电气特性 Features
| Configuration: | Single |
| Type: | NPN |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 30 V |
| Peak DC Collector Current: | 0.3 A |
| Minimum DC Current Gain: | 10000@10mA@5V|20000@100mA@5V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 1.5@100uA@100mA V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 30 V |
| Mounting: | Surface Mount |
| Rad Hard: | No |
2SD2143TL

电气特性 Features
| Configuration: | Single |
| Type: | NPN |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 70 V |
| Peak DC Collector Current: | 2 A |
| Minimum DC Current Gain: | 1000@1A@2V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 1.5@1mA@1A V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 70 V |
| Mounting: | Surface Mount |
| Rad Hard: | No |
MJE5742G

电气特性 Features
| Configuration: | Single |
| Type: | NPN |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 400 V |
| Peak DC Collector Current: | 8 A |
| Minimum DC Current Gain: | 200@4A@5V|50@500mA@5V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 2@0.2A@4A|3@0.4A@8A V |
| Mounting: | Through Hole |
| Rad Hard: | No |
MJE800STU
电气特性 Features
| Configuration: | Single |
| Type: | NPN |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 60 V |
| Peak DC Collector Current: | 4 A |
| Minimum DC Current Gain: | 750@1.5A@3V|100@4A@3V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 2.5@30mA@1.5A|2.8@40mA@2A|3@40mA@4A V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 60 V |
| Mounting: | Through Hole |
| Rad Hard: | No |
BDX33A-S

电气特性 Features
| Configuration: | Single |
| Type: | NPN |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 60 V |
| Peak DC Collector Current: | 10 A |
| Minimum DC Current Gain: | 750@4A@3V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 2.5@8mA@4A V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 60 V |
| Mounting: | Through Hole |
| Rad Hard: | No |
BD680
电气特性 Features
| Configuration: | Single |
| Type: | PNP |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 80 V |
| Peak DC Collector Current: | 4 A |
| Minimum DC Current Gain: | 750@1.5A@3V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 2.5@30mA@1.5A V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 80 V |
| Mounting: | Through Hole |
| Rad Hard: | No |
MJH6284G

电气特性 Features
| Configuration: | Single |
| Type: | NPN |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 100 V |
| Peak DC Collector Current: | 20 A |
| Minimum DC Current Gain: | 100@20A@3V|750@10A@3V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 2@40mA@10A|3@200mA@20A V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 100 V |
| Mounting: | Through Hole |
| Rad Hard: | No |
BDX53CG

电气特性 Features
| Configuration: | Single |
| Type: | NPN |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 100 V |
| Peak DC Collector Current: | 8 A |
| Minimum DC Current Gain: | 750@3A@3V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 2@12mA@3A V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 100 V |
| Mounting: | Through Hole |
| Rad Hard: | No |
BCV47 E6327

电气特性 Features
| Configuration: | Single |
| Type: | NPN |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 60 V |
| Peak DC Collector Current: | 0.5 A |
| Minimum DC Current Gain: | 2000@0.5A@5V|10000@100mA@5V|4000@10mA@5V|2000@0.1mA@1V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 1@0.1mA@100mA V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 80 V |
| Mounting: | Surface Mount |
MMSTA13-7-F

电气特性 Features
| Configuration: | Single |
| Type: | NPN |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 30 V |
| Peak DC Collector Current: | 0.3 A |
| Minimum DC Current Gain: | 5000@10mA@5V|10000@100mA@5V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 1.5@100uA@100mA V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 30 V |
| Mounting: | Surface Mount |
| Rad Hard: | No |
ZTX601B

电气特性 Features
| Configuration: | Single |
| Type: | NPN |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 160 V |
| Peak DC Collector Current: | 1 A |
| Minimum DC Current Gain: | 5000@50mA@10V|10000@500mA@10V|5000@1A@10V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 1.1@5mA@0.5A|1.2@10mA@1A V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 180 V |
| Mounting: | Through Hole |
| Rad Hard: | No |
JANTX2N6058

电气特性 Features
| Configuration: | Single |
| Type: | NPN |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 80 V |
| Peak DC Collector Current: | 12 A |
| Minimum DC Current Gain: | 1000@1A@3V|1000@6A@3V|150@12A@3V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 3@120mA@12A|2@24mA@6A V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 80 V |
| Mounting: | Through Hole |
| Rad Hard: | No |
FZT696BTC

电气特性 Features
| Configuration: | Single Dual Collector |
| Type: | NPN |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 180 V |
| Peak DC Collector Current: | 0.5 A |
| Minimum DC Current Gain: | 500@100mA@5V|150@200mA@5V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 0.2@0.5mA@50mA|0.2@2mA@100mA|0.25@5mA@200mA V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 180 V |
| Mounting: | Surface Mount |
| Rad Hard: | No |
ULQ2003ATDG4Q1

电气特性 Features
| Configuration: | Array 7 |
| Type: | NPN |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 50 V |
| Peak DC Collector Current: | 0.5 A |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 1.2@100mA|1.4@200mA|1.7@350mA V |
| Mounting: | Surface Mount |
| Rad Hard: | No |

更新于 2026-05-01