TIP127
电气特性 Features
- 类型: 开关二极管
- Pd = 350mW
- Io = 150mA
- Vr = 75V
- Vf = 1.25V
- Ir = 1uA
- Trr = 4ns
- 内部电路图:

更多相似达林顿晶体管产品参数说明表
ULQ2003ATDRG4Q1

电气特性 Features
| Configuration: | Array 7 |
| Type: | NPN |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 50 V |
| Peak DC Collector Current: | 0.5 A |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 1.2@100mA|1.4@200mA|1.7@350mA V |
| Mounting: | Surface Mount |
| Rad Hard: | No |
MJD117G

电气特性 Features
| Configuration: | Single |
| Type: | PNP |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 100 V |
| Peak DC Collector Current: | 2 A |
| Minimum DC Current Gain: | 500@0.5A@3V|1000@2A@3V|200@4A@3V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 2@8mA@2A|3@40mA@4A V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 100 V |
| Mounting: | Surface Mount |
| Rad Hard: | No |
BC373RL1G

电气特性 Features
| Configuration: | Single |
| Type: | NPN |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 80 V |
| Peak DC Collector Current: | 1 A |
| Minimum DC Current Gain: | 8000@250mA@5V|10000@100mA@5V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 1.1@0.25mA@250mA V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 80 V |
| Mounting: | Through Hole |
| Rad Hard: | No |
BDX53CG

电气特性 Features
| Configuration: | Single |
| Type: | NPN |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 100 V |
| Peak DC Collector Current: | 8 A |
| Minimum DC Current Gain: | 750@3A@3V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 2@12mA@3A V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 100 V |
| Mounting: | Through Hole |
| Rad Hard: | No |
MMBT6427

电气特性 Features
| Configuration: | Single |
| Type: | NPN |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 40 V |
| Peak DC Collector Current: | 1.2 A |
| Minimum DC Current Gain: | 10000@10mA@5V|20000@100mA@5V|14000@500mA@5V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 1.2@0.5mA@50mA|1.5@0.5mA@500mA V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 40 V |
| Mounting: | Surface Mount |
| Rad Hard: | No |
BDX33-S

电气特性 Features
| Configuration: | Single |
| Type: | NPN |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 45 V |
| Peak DC Collector Current: | 10 A |
| Minimum DC Current Gain: | 750@4A@3V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 2.5@8mA@4A V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 45 V |
| Mounting: | Through Hole |
| Rad Hard: | No |
TIP152-S

电气特性 Features
| Configuration: | Single |
| Type: | NPN |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 400 V |
| Peak DC Collector Current: | 7 A |
| Minimum DC Current Gain: | 150@2.5A@5V|50@5A@5V|15@7A@5V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 1.5@10mA@1A|1.5@100mA@2A|2@250mA@5A V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 400 V |
| Mounting: | Through Hole |
| Rad Hard: | No |
JANTX2N6058

电气特性 Features
| Configuration: | Single |
| Type: | NPN |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 80 V |
| Peak DC Collector Current: | 12 A |
| Minimum DC Current Gain: | 1000@1A@3V|1000@6A@3V|150@12A@3V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 3@120mA@12A|2@24mA@6A V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 80 V |
| Mounting: | Through Hole |
| Rad Hard: | No |
TIP127FP

电气特性 Features
| Configuration: | Single |
| Type: | PNP |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 100 V |
| Peak DC Collector Current: | 5 A |
| Minimum DC Current Gain: | 1000@3A@3V|1000@500mA@3V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 2@12mA@3A|4@20mA@5A V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 100 V |
| Mounting: | Through Hole |
| Rad Hard: | No |
NJVMJD117T4G

电气特性 Features
| Configuration: | Single |
| Type: | PNP |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 100 V |
| Peak DC Collector Current: | 4 A |
| Minimum DC Current Gain: | 500@0.5A@3V|1000@2A@3V|200@4A@3V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 2@8mA@2A|3@40mA@4A V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 100 V |
| Mounting: | Surface Mount |
| Rad Hard: | No |
TIP112G

电气特性 Features
| Configuration: | Single |
| Type: | NPN |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 100 V |
| Peak DC Collector Current: | 2 A |
| Minimum DC Current Gain: | 1000@1A@4V|500@2A@4V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 2.5@8mA@2A V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 100 V |
| Mounting: | Through Hole |
| Rad Hard: | No |
FCX705TA

电气特性 Features
| Configuration: | Single |
| Type: | PNP |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 120 V |
| Peak DC Collector Current: | 1 A |
| Minimum DC Current Gain: | 3000@10mA@5V|3000@100mA@5V|3000@1A@5V|2000@2A@5V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 1.3@1mA@1A|2.5@2mA@2A V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 140 V |
| Mounting: | Surface Mount |
| Rad Hard: | No |
TIP147

电气特性 Features
| Configuration: | Single |
| Type: | PNP |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 100 V |
| Peak DC Collector Current: | 10 A |
| Minimum DC Current Gain: | 1000@5A@4V|500@10A@4V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 2@10mA@5A|3@40mA@10A V |
| Maximum Collector Base Voltage: | 100 V |
| Mounting: | Through Hole |
| Rad Hard: | No |
ULQ2004AD

电气特性 Features
| Configuration: | Array 7 |
| Type: | NPN |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 50 V |
| Peak DC Collector Current: | 0.5 A |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 1.1@100mA|1.3@200mA|1.6@350mA V |
| Mounting: | Surface Mount |
| Rad Hard: | No |

更新于 2026-05-01